Skip to main content

Agrár és élelmiszergazdaság

Badacsonyi Kéknyelű

A Kéknyelű ősi magyar szőlőfajta, amelyet legnagyobb felületen a Badacsonyi borvidéken termesztenek. A fajta nevét a kékes-vöröses árnyalatú levél- illetőleg fürtnyeléről kapta. A Badacsonyi Borvidék évezredes történetében a legrégebbi és legrangosabb helyet a Kéknyelű szőlőfajta vívta ki magának. A Kéknyelű a borvidék legismertebb tájfajtája, melynek neve összeforrott a borvidék nevével, híre azonban határainkon túl is jól ismert. Tőkéje…

Csopaki Kódex - Csopaki Olaszrizling Eredetvédelmi Borkódex

A Csopaki Kódex egy független eredetvédelmi és védjegyoltalmi rendszer, melynek fókuszában Csopak és hagyományos szőlőfajtája, az olaszrizling áll. Célja a csopaki bor minőségének magasabb fokú védelme. A kódex négy pillérbe gyűjtve tartalmaz termelési előírásokat: hagyomány – 100 % olaszrizling; eredet – 100 % Csopak; természetesség – 100 % bor; stílus – 100 % termőhely. A védjegyével ellátott boroknak az ország legszigorúbb minőség- és…
csopakiolaszrizling2

Csopaki Olaszrizling

„Da Bibere” (Adj innom) - ez a felirat szerepel azon a közel 2000 éves cserépedényen, mely a Balaton-felvidéki ásatások során került elő, és azt bizonyítja, a térségben a szőlőtermesztés, a borászat legalább a római korig nyúlik vissza. Erre utal a csopaki Kőkoporsó-domb római pincéje is. A Balaton északi partjának jellegzetes talaján mai is szépen díszlő szőlőültetvények láthatók.A csopaki borkultúra már 1754-től dokumentált: a Szabad…

Dr. Horn Miklós növénynemesítő kandidátus életműve és a nemesített „Lovászpatonai” növényfajták

Dr. Horn Miklós (1899–1965) uradalmi főintéző, mezőgazdasági mérnök, növénynemesítő kandidátus, mezőgazdaságtudományi doktor Odesszában született 1899-ben. Apja német, anyja orosz volt. Moszkvában a svájci gimnáziumban érettségizett. 1921-ben a Berlini Mezőgazdasági Főiskolán a világhírű Erwin Baur (1875-1966) genetikus-botanikus professzor tanítványaként szerzett oklevelet. A híres berlini Strube-Schlanstedt növénynemesítő telep…

Pápai Sonka

Pápa város neve hallatán a legtöbb embernek a szívesen látott csemege, a gépsonka jut az eszébe. Ritka, hogy egy termék és egy város neve így összeforrjon. 1913. május 5-én kezdte meg működését a pápai vágóhíd két vágócsarnokkal, 20 hűtőkamrával és jéggyárral. A világgazdasági válságot követően a Poels et Co. antwerpeni cég Magyarországon bacongyártást kívánt meghonosítani. A sertések beszerzésére és szállítására a 150 gazda részvételével…
somloi borok

Somlói Juhfark

A somlói borvidék mindössze 550 hektáron terül el, nevét az egykor rajta található somfa erdőről kapta. Már a római korban is termeltek itt szőlőt, de nagyobb jelentőségre akkor tett szert a borvidék, amikor I. Szent István király az általa alapított bencés apácamonostornak szőlőterületet adományozott. A tatárjárás után épített vár, a főúri birtokok, a szigorú hegyközségi szabályzat mind-mind hozzájárult Somló fejlődéséhez és a minőségi…

Theodora Kékkúti és Kereki ásványvizek

A Theodora Magyarország legrégebbi, jelenleg is működő országos ismertséggel rendelkező természetes ásványvize. A kékkúti források története a római korig nyúlik vissza, a XVII. és a XVIII. században földrajzi és orvosi témájú tudományos munkák elemzik a kékkúti forrás vizét. A Kékkútról származó vizet - az erdélyi „borvizes” gyakorlathoz hasonlóan - a XX. század elején vizes pokróccal letakart hordókban, szekéren szállították a környék…

Tihanyi levendula és az abból helyben készült termékek

A tihanyi levendula olyan hívószó, amelyről mindenkinek Veszprém megye jut eszébe. Az 1920-as évek közepén Dr. Bittera Gyula – korának neves gyógynövényszakértője – telepítette Magyarországon az első levendula ültetvényt, addig csak a középkori kolostorkertekből volt ismert a levendula. Dr. Bittera több szakmai úton vett részt, hogy megtekintse a kor híres illóolaj- és gyógynövény-termesztési területeit Európában. A dél-francia…